פזילה סמויה/גלויה

מה ההבדל בין פזילה סמויה ופזילה גלויה?

פזילה היא מצב בו שתי העיניים אמורות להסתכל על מטרה אחת אבל מנח עין אחת או "המצב המיושר הטבעי" של עין אחת נוטה לכיוון שונה מהמטרה.

דוגמא- נניח שאני רוצה להסתכל על הווטסאפ שלי, עין אחת מסתכלת על הטקסט אבל בעין השניה אחד השרירים מושך לכיוון אחר מהטקסט.

ואז קורה אחד משני דברים…

או שאני מצליחה על ידי מאמץ של השריר ליישר את העיניים ולהתגבר על המשיכה ואז נוצרת פזילה סמויה, או שהעין שקשה לה יותר בורחת לכיוון אליו מושך השריר ואז הפזילה היא גלויה.

פזילה סמויה

לא מעט אנשים וילדים סובלים מפזילה סמויה. זה מצב מאד מתיש, כי העיניים כל הזמן עובדות בניגוד לכיוון משיכה של שריר מסוים. אז נוצרים כאבי ראש, עייפות גדולה בקריאה. בעיקר ילדים, אבל גם חלק מהמבוגרים יסגלו הטיית ראש שתקל עליהם להסתכל בשתי העיניים יחד, יש כאלו שיסגרו עין אחת, כאילו היא מגרדת או משפשפת להם אבל בפועל הם מקלים על עצמם על ידי כך שהם מכוונים רק עין אחת למטרה ולא שתיים.

במקרים קיצוניים או עם הגיל, פזילה סמויה יכולה להפוך לפזילה גלויה.

פזילה גלויה

פזילה גלויה היא מצב לא תקין בו רק עין אחת מכוונת למטרה. ברוב המקרים ובעיקר אצל ילדים, הם לא יתלוננו על ראיה כפולה. זה קורה כיוון שבמצב פזילה נוצר משהו שנקרא "בלבול": המוח מקבל שתי תמונות שונות משתי העיניים, שנראות כאילו הגיעו ממקומות שונים במרחב. הוא צריך לכוון את הגוף לאן ללכת לפי אחת מהתמונות ולכן כדי להתמודד המוח פשוט מוחק תמונה אחת. בדרך כלל המוח יעדיף למחוק את התמונה היותר מטושטשת וכך יכולה להיווצר עין עצלה. לפעמים המוח מחליף בין העיניים ואז אין עין עצלה אבל גם אין ראיית עומק ומרחב תקינות.

אם מצב הפזילה הוא חדש אז האדם או הילד כן יראה כפול ויתלונן. זהו מצב לא תקין הדורש טיפול רפואי.