מסנן קרינה במשקפיים אופטיות

עכשיו קיץ. אבל קרינת UV נמצאת סביבנו כל השנה.

כמו שאתם רואים, לא כל פלסטיק חוסם קרינת UV ולכן מאד חשוב לבחור באילו משקפיים אנחנו משתמשים. גם במשקפי שמש וגם במשקפי ראייה.

דוכני משקפי שמש – כן, גם אני כאחד האדם מסתכלת סביבי בדוכנים – על משקפי השמש כתוב 100% UV או 400UV. אני לא יודעת אם זה נכון והאם יש פיקוח על המוצרים האלה.

מה בטוח להרחיב במשקפי שמש? בדרך כלל מותגים עליהם חייב להיות אישור של התקן האירופי CE. אפשר גם לשאול בחנות אופטיקה קרובה האם יש להם מכשיר שמודד UV, ולילדים שלי בטח שלא הייתי קונה בחיים משקפי שמש שיש לי ספק לגבי כשרות התקן שלהם.

אל תשכחו! משקפי שמש לא תקניים או עם סינון UV חלקי הם אפילו יותר מסוכנים מאשר לא להרכיב משקפי שמש בכלל.

למה?

  1. נזק מקרינת UV הינו נזק מצטבר. הוא יכול להתבטא בגיל מאוחר יותר במחלות עיניים שונות כגון פטריגיום, קטרקט, מחלות רשתית שונות ומלנומות למיניהן.
  2. לעין ישנו מנגנון הגנה משלו- כשהעין נחשפת לאור חזק- במקרה זה אור שמש, האישון מתכווץ ומכניס אלומת אור צרה בלבד למרכז הראיה ועל ידי כך נמנעת כניסת קרינה גבוהה לעין. עדיין נכנסת קרינה ולכן רצוי וכדאי להשתמש במסננים שונים כגון משקפי שמש או ראייה עם מסנן UV.
  3. כשאנחנו נחשפים לאור שמש עם משקפי שמש האישון נשאר רחב. משקפי שמש לא תקניים בעצם מסננים את האור אבל לא את הקרינה!!! אם האישון רחב ואנחנו לא משתמשים במסנן קרינה איכותי- יותר קרינה תיכנס לעין ובכך נגרום יותר נזק.

לגבי משקפי ראיה- עדשות עם ציפוי אנטי רפלקס (AR) הן עדשות עליהן יש ציפוי מורכב. עדשות אלו גם מכילות מסנן קרינה. לכן כשאני מתאימה משקפי ראיה אפילו לילדים!!! אני ממליצה בדרך כלל להרכיב עדשות עם ציפוי אנטי רפלקס.

מוגש כחומר למחשבה.