סינוור

מהו סינוור, ולמה אנחנו סובלים מסינוורים?

מהו סינוור?

סינוור נגרם מאחד משני גורמים או משילוב של שניהם:

  1. אור מהשמש או מנורה פוגע במשטח (רצפה, כביש, מכונית, מים, שלג…) ומתפזר. למשל הסתכלתם פעם על מכונית שפוגעת בה קרן שמש בצהרי היום? האור שמתפזר גורם לסינוור.
  2. אור לא מפוזר -ממוקד או שוטף – מתפזר בעין ופוגע בחלקים היקפיים ברשתית העין. כלומר לא בחלקים שאחראיים על מרכז הראייה. התאים שם לא אמורים לקלוט אור בעוצמה כזאת ובדרך כלל קשורים יותר לראיית לילה, ראיה היקפית. תחושת קרני האור הפוגעות באיזורים אלו בעין גורמת לסינוור.

גורמים פתולוגיים לסינוור:

סינוור פתולוגי (הקשור במחלה או ליקוי) נקרא גם פוטופוביה (פחד מאור), קורה לפעמים בגלל ליקויים או מחלות שונות בתוך העין. הליקויים מפזרים אור בתוך העין, גורמים לאור לפגוע בחלקים היקפיים שלא אמורים בדרך כלל לקבל אור בעוצמה גבוהה, ע"י כך נגרמת תחושת הסינוור.

מחלות שגורמות לסינוורים ופוטופוביה יכולות להיות למשל: קטרקט, לאחר ניתוחי לייזר לתיקון הראייה, התאמה לא טובה של עדשות מגע, פציעה או צלקת בקרנית העין וגם לפעמים היפרדות רשתית או זגוגית העין.

איך מתגברים על סינוור?

הדבר הפשוט ביותר הוא להרכיב משקפיים במרשם מדוייק. אם יש לנו משקפיים במרשם לא מדוייק או אפילו אם אנחנו "לא צריכים להרכיב משקפיים" כי יש לנו מספר קטן, חוסר המיקוד יגרום לסינוור בתוך גלגל העין. אור יגיע מפוזר ולא ממוקד לרשתית העין ויגרום לסינוורים.

העדשות שנרכיב צריכות כמובן להיות באיכות גבוהה ולכלול ציפוי אנטי רפלקס.

דבר נוסף הוא משקפי שמש

משקפי שמש רגילים עושים חצי עבודה. אפילו פחות. למה? מכיוון שהם מסננים אור בלבד. משקפי שמש כהים מסננים בערך 80% מהאור. כלומר- פחות אור נכנס לעין. אך על אף זאת- האור שכן נכנס לעין יגיע מפוזר ויגרום לסינוור.

אז מה עושים? מרכיבים עדשות פולרויד

מהן עדשות פולרויד?

עדשות פולרויד הן עדשות שמקטבות (פולאר=קוטב) את האור. אבל מה זה אומר? קיטוב אור אומר סידור האור באלומות ובמישורים ישרים כדי שהאור יגיע מסודר לעין ולא מפוזר. אלומות אור מסודרות אינן גורמות לסינוורים ועל כן עדשות הפולרויד נחשבות לאיכותיות ביותר בתחום ההגנה מסינוורים.

איך מייצרים עדשות פולרויד?

עדשות פולרויד הן בעצם עדשות פלסטיק שקופות (אם יש משקפי ראיה ניתן לייצר עדשות פולרויד עם מרשם) שעליהן מתוחות מולקולות צבע בכיוון אחד וע"י כך האור שנכנס לעין לא מתפזר ולא נוצר סינוור.

למי כדאי להרכיב עדשות פולרויד?

כל מי שמתעסק בספורט אקסטרים בעיקר בסביבת ים/מים או שלג הוא התאמה מושלמת להרכבת עדשות פולרויד. בכל ספורט חוץ (out doors) אחר- גם מומלץ להרכיב עדשות פולרויד כי אפילו בריצה זה לא נעים להיתקל באור מסנוור ולרוץ מסנוורים לכמה שניות עד דקות.
עם יד על הלב- כל מי שרוצה לפנק את העיניים שלו מוזמן להרכיב ולהנות.
רק תיזהרו- אחרי שהרכבתם פולרויד אין דרך חזרה…